Aktualności

Betonowe grządki – dlaczego to dobry pomysł?

Betonowe grządki – dlaczego to dobry pomysł?

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują betonowe warzywniki, które są nie tylko praktycznym, ale i estetycznym rozwiązaniem. Ich pielęgnacja jest znacznie łatwiejsza, a różne kształty i rozmiary pozwalają dopasować je do każdego miejsca. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy skupić się na tym, dlaczego betonowe grządki to dobre rozwiązanie ogrodowe. Zapraszamy do lektury!

Betonowe warzywniki w pigułce

Betonowe warzywniki to nic innego jak modułowe donice betonowe na rośliny. Do ich produkcji wykorzystuje się beton o wysokiej wytrzymałości – C50/60, a ponadto każdy element zbrojony jest podwójnym żebrowanym prętem. W fazie produkcji można natomiast uzyskać wybraną strukturę – drewno, trawertyn, kamień czy cegłę. Warzywniki występują w wielu kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Są nie tylko wytrzymałe, ale i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a to oznacza, że ich montaż jest bardziej opłacalny niż warzywników wykonanych z drewna czy plastiku. To świetne rozwiązanie, aby zacząć uprawiać swoje warzywa bądź zioła!

Gdzie sprawdzą się najlepiej?

Betonowe warzywniki są popularnym rozwiązaniem w zakresie uprawy roślin ze względu na swoją uniwersalność. Sprawdzą się w ogródkach, w których uprawia się warzywa oraz zioła, a także jako rabaty, ogrody deszczowe bądź kieszonkowe i kompostowniki. Przy wyborze miejsca warto natomiast zwrócić uwagę na dostęp światła (prawidłowy rozwój roślin będzie zapewniony w dobrze nasłonecznionym miejscu) oraz na to, aby warzywnik nie znajdował się przy ruchliwej drodze – rośliny byłyby wtedy narażone na kontakt z pyłami czy spalinami.

betonowe warzywniki z sałatą

Dlaczego betonowa rabata warzywna to dobry wybór?

Betonowe warzywniki mają wiele zalet, dlatego ich popularność cały czas wzrasta. Do głównych należą:

  • trwałość, odporność na warunki atmosferyczne (beton tej klasy to solidny materiał, więc przetrwa niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych),
  • wysokość (łatwiejszy dostęp do warzyw – znajdują się wyżej, więc wygodniej jest przy nich pracować),
  • estetyka (takie warzywniki znacznie lepiej się prezentują, a przestrzeń pozostaje uporządkowana w przeciwieństwie do standardowych warzywników w glebie),
  • ograniczenie infekcji chorobowych (jedna zaatakowana infekcją roślina może przenieść tę chorobę na resztę, skażona zostaje również gleba, tu ryzyko jest zminimalizowane, wystarczy zająć się tylko konkretnym warzywnikiem, a inne pozostają nienaruszone),
  • ograniczenie dostępu do upraw (betonowe rabaty zmniejszają ryzyko zadeptania warzyw przez zwierzęta czy bawiące się dzieci).

Betonowe warzywniki to rozwiązanie, które z pewnością zasługuje na uwagę i może sprawdzić się w niejednym ogródku. Nie da się ukryć, że to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie – takie warzywniki posłużą latami ze względu na materiał wykonania. Ponadto mogą być pierwszym krokiem do założenia własnych, ekologicznych upraw!

Zapytaj o szczegóły naszej oferty

Image

BETMAR jest wiodącą firmą w południowo-wschodniej Polsce, produkującą elementy betonowe oraz dystrybującą towary z branży Dom i Ogród oraz Budowlanej.

Centralna 44
36-051 Górno
Polska

© 2022 Betmar, Wszystkie Prawa Zastrzeżone