W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują betonowe warzywniki, które są nie tylko praktycznym, ale i estetycznym rozwiązaniem. Ich pielęgnacja jest znacznie łatwiejsza, a różne kształty i rozmiary pozwalają dopasować je do każdego miejsca. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy skupić się na tym, dlaczego betonowe grządki to dobre rozwiązanie ogrodowe. Zapraszamy do lektury!
Betonowe warzywniki w pigułce
Betonowe warzywniki to nic innego jak modułowe donice betonowe na rośliny. Do ich produkcji wykorzystuje się beton o wysokiej wytrzymałości – C50/60, a ponadto każdy element zbrojony jest podwójnym żebrowanym prętem. W fazie produkcji można natomiast uzyskać wybraną strukturę – drewno, trawertyn, kamień czy cegłę. Warzywniki występują w wielu kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Są nie tylko wytrzymałe, ale i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a to oznacza, że ich montaż jest bardziej opłacalny niż warzywników wykonanych z drewna czy plastiku. To świetne rozwiązanie, aby zacząć uprawiać swoje warzywa bądź zioła!
Gdzie sprawdzą się najlepiej?
Betonowe warzywniki są popularnym rozwiązaniem w zakresie uprawy roślin ze względu na swoją uniwersalność. Sprawdzą się w ogródkach, w których uprawia się warzywa oraz zioła, a także jako rabaty, ogrody deszczowe bądź kieszonkowe i kompostowniki. Przy wyborze miejsca warto natomiast zwrócić uwagę na dostęp światła (prawidłowy rozwój roślin będzie zapewniony w dobrze nasłonecznionym miejscu) oraz na to, aby warzywnik nie znajdował się przy ruchliwej drodze – rośliny byłyby wtedy narażone na kontakt z pyłami czy spalinami.
Dlaczego betonowa rabata warzywna to dobry wybór?
Betonowe warzywniki mają wiele zalet, dlatego ich popularność cały czas wzrasta. Do głównych należą:
- trwałość, odporność na warunki atmosferyczne (beton tej klasy to solidny materiał, więc przetrwa niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych),
- wysokość (łatwiejszy dostęp do warzyw – znajdują się wyżej, więc wygodniej jest przy nich pracować),
- estetyka (takie warzywniki znacznie lepiej się prezentują, a przestrzeń pozostaje uporządkowana w przeciwieństwie do standardowych warzywników w glebie),
- ograniczenie infekcji chorobowych (jedna zaatakowana infekcją roślina może przenieść tę chorobę na resztę, skażona zostaje również gleba, tu ryzyko jest zminimalizowane, wystarczy zająć się tylko konkretnym warzywnikiem, a inne pozostają nienaruszone),
- ograniczenie dostępu do upraw (betonowe rabaty zmniejszają ryzyko zadeptania warzyw przez zwierzęta czy bawiące się dzieci).
Betonowe warzywniki to rozwiązanie, które z pewnością zasługuje na uwagę i może sprawdzić się w niejednym ogródku. Nie da się ukryć, że to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie – takie warzywniki posłużą latami ze względu na materiał wykonania. Ponadto mogą być pierwszym krokiem do założenia własnych, ekologicznych upraw!