Aktualności

Donice z betonu – dlaczego warto je wybrać?

kwiat w betonowej donicy

Beton architektoniczny to materiał, który nadaje się do tworzenia wielu przedmiotów, w tym modnych donic. Produkty z niego wykonane wyjątkowo pasują do nowoczesnych ogrodów oraz wnętrz. Wspomniane betonowe donice świetnie komponują się z roślinami, a ponadto są wytrzymałe, odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i korozję. W tym wpisie przyjrzymy się dokładnie właściwościom oraz możliwościom betonu GRC w kontekście wykorzystania go właśnie do produkcji donic.

Czym jest beton GRC?

Odpowiedź na pytanie, czym jest beton GRC, kryje się w rozwinięciu tego skrótu – z angielskiego oznacza beton zbrojony włóknem szklanym.
Bazę produktu, podobnie jak w przypadku betonu tradycyjnego, stanowi trio:

  • cement,
  • piasek,
  • woda.

W przypadku betonu architektonicznego półprodukty te powinny być wysokiej jakości. Architektoniczny beton GRC wzbogacony jest ponadto włóknem szklanym (cyrkonowym). Takie zbrojenie ma znaczący wpływ na właściwości materiału, a to otwiera wiele możliwości wykorzystania go, także w kwestii urozmaicenia wystroju ogrodu czy domu.

Donice z betonu GRC – w czym tkwi sekret?

Architektoniczny beton GRC charakteryzuje się większą trwałością i wytrzymałością niż tradycyjna mieszanka betonowa. Ponadto cechuje go wysoka odporność na ścieranie, działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych czy też na powstawanie korozji. Beton GRC sam z siebie jest bardzo wytrzymałym materiałem i pozwala tworzyć różnorodne elementy dekoracyjne o bardzo cienkich ściankach – takie jak betonowe donice ogrodowe. Warto mieć świadomość, że beton ten z zasady nie ma w sobie kruszywa – wynika to z tego, że zazwyczaj grubość wykonywanych elementów jest zbyt niska, aby je zastosować, dlatego niezbędne jest stosowanie włókna, które wzmacnia beton.

donica ogrodowa

Nasze donice o standardowych wymiarach tj. np. modele GRC 30, 50, 60 czy 100, mają grubość ścianki ok. 3 cm tak, aby można było stosować beton z dodatkiem kruszywa, które wzmacnia strukturę betonu – przyczyną naszej „nadgorliwości” jest polski klimat, do którego dostosowujemy nasze produkty, bowiem w trakcie roku wielokrotnie przeplatają się ujemne i dodatnie temperatury, woda zamarza i rozmarza, tym samym narażając beton na uszkodzenia. Warto mieć świadomość, że architektoniczny beton GRC jest dodatkowo materiałem mrozoodpornym, dlatego bez obaw można wykonane z niego betonowe donice ogrodowe trzymać na dworze przez cały rok.

UWAGA: Nawet najlepsza donica betonowa nie sprawdzi się dla roślin całorocznych przebywających na zewnątrz, jeśli wnętrze donicy nie będzie wyłożone styropianem lub styrodurem. Dlatego zalecamy, aby w ten sposób zabezpieczać korzenie rośliny, przed negatywnym działaniem niskich temperatur.

Donice z betonu – wyjątkowa dekoracja

Wyjątkowe przedmioty wykonane z betonu architektonicznego cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród osób, które cenią minimalistyczny, nowoczesny styl. Surowy wygląd świetnie współgra z zielenią roślin – np. niewysokich traw lub sporych tuj. Taka kompozycja gwarantuje efekt wow. Plastyczność materiału, jakim jest beton, pozwala na zaprojektowanie elementów w różnych rozmiarach. Donice z betonu architektonicznego pięknie prezentują się nie tylko w ogrodach, ale także na tarasach lub gankach. Dzięki temu, że są lekkie, śmiało można rozlokować je także wewnątrz budynku.

Wyjątkowa prezencja oraz wytrzymałość donic z betonu GRC sprawiają, że produkty te chętnie wybierane są przez fanów roślinności oraz minimalistycznych rozwiązań. Surowy charakter tego materiału podkreśla piękno natury. Donice z betonu architektonicznego doskonale urozmaicają przestrzeń ogrodu czy domu, szczególnie gdy cechuje ją nowoczesny styl, choć nie tylko. Jeśli marzysz o modnym zakątku, powinieneś zatem zainwestować w betonowe donice, dzięki którym każda przestrzeń nabierze klasy.

Zapytaj o szczegóły naszej oferty

Image

BETMAR jest wiodącą firmą w południowo-wschodniej Polsce, produkującą elementy betonowe oraz dystrybującą towary z branży Dom i Ogród oraz Budowlanej.

Centralna 44
36-051 Górno
Polska

© 2022 Betmar, Wszystkie Prawa Zastrzeżone