W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują betonowe warzywniki, które są nie tylko praktycznym, ale i estetycznym rozwiązaniem. Ich pielęgnacja jest znacznie łatwiejsza, a różne kształty i rozmiary pozwalają dopasować je do każdego miejsca. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy skupić się na tym, dlaczego betonowe grządki to dobre rozwiązanie ogrodowe. Zapraszamy do lektury!
Betonowe warzywniki w pigułce
Betonowe warzywniki to nic innego jak modułowe donice betonowe na rośliny. Do ich produkcji wykorzystuje się beton o wysokiej wytrzymałości – C50/60, a ponadto każdy element zbrojony jest podwójnym żebrowanym prętem. W fazie produkcji można natomiast uzyskać wybraną strukturę – drewno, trawertyn, kamień czy cegłę. Warzywniki występują w wielu kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Są nie tylko wytrzymałe, ale i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a to oznacza, że ich montaż jest bardziej opłacalny niż warzywników wykonanych z drewna czy plastiku. To świetne rozwiązanie, aby zacząć uprawiać swoje warzywa bądź zioła!
Gdzie sprawdzą się najlepiej?
Betonowe warzywniki są popularnym rozwiązaniem w zakresie uprawy roślin ze względu na swoją uniwersalność. Sprawdzą się w ogródkach, w których uprawia się warzywa oraz zioła, a także jako rabaty, ogrody deszczowe bądź kieszonkowe i kompostowniki. Przy wyborze miejsca warto natomiast zwrócić uwagę na dostęp światła (prawidłowy rozwój roślin będzie zapewniony w dobrze nasłonecznionym miejscu) oraz na to, aby warzywnik nie znajdował się przy ruchliwej drodze – rośliny byłyby wtedy narażone na kontakt z pyłami czy spalinami.
Dlaczego betonowa rabata warzywna to dobry wybór?
Betonowe warzywniki mają wiele zalet, dlatego ich popularność cały czas wzrasta. Do głównych należą:
- trwałość, odporność na warunki atmosferyczne (beton tej klasy to solidny materiał, więc przetrwa niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych),
- są estetyczne, pełnią rolę dekoracji ogrodu;
- pomieszczą więcej potraw niż standardowy przenośny grill;
- mają większy rozmiar i więcej możliwości, mogą dodatkowo być wyposażone w haczyki lub rożen;
- posiadają betonową półkę, na której można pozostawić jedzenie przygotowane do grillowania;
- doskonale znoszą wpływ wysokich i niskich temperatur.
Gdzie najlepiej postawić grill betonowy w ogrodzie?
Miejsce, w którym ustawiony będzie grill betonowy, ma duże znaczenie. Najlepiej wybrać teren na uboczu posesji, jednak warto pomyśleć również, by nasze grillowanie nie uprzykrzało życia sąsiadom. Grill powinien znajdować się też z dala od drzew i krzewów — wydobywający się dym oraz wysoka temperatura mogą negatywnie wpłynąć na rośliny znajdujące się w pobliżu. Najlepiej ustawić go w pobliżu ściany domu lub altany bądź tak, aby był osłonięty od wiatru. W innym wypadku możemy mieć kłopot z jego rozpaleniem.
Inwestycja w betonowy grill ogrodowy przynosi sporo korzyści. Podczas wyboru odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę, by spełniał on wszystkie potrzeby użytkownika. Ważny jest właściwy kształt, rozmiar oraz powierzchnia grzewcza, a w modelach większych możliwość dodatkowych udogodnień. Dzięki różnorodnej konstrukcji i kolorystyce grillów można z powodzeniem urozmaicić ogrodową przestrzeń bądź doskonale wkomponować je w wystrój posesji. Betonowy grill będzie atrakcją niejednego spotkania w gronie rodziny lub też przyjaciół. Uatrakcyjni popołudnia i ciepłe wieczory przy wspólnym biesiadowaniu.